Kontynuacja projektu Polish Culture Trip to wystawa w formie mobilnej galerii-kontenera, zwanej Mobilnym Instytutem Kultury, powstała w ramach międzynarodowego, objazdowego projektu prezentującego polską kulturę zarówno w kraju jak i za granicą (odwiedził już Brukselę, Kopenhagę, Gdańsk czy Łódź).
Prezentacje w MIKu odbywają się zawsze w istotnym kontekście, a w tym roku jest to kontynuacja obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wystawa to przekrojowa ekspozycja prezentującą osiągnięcia polskiego wzornictwa na przestrzeni minionego stulecia. Wybrane obiekty reprezentują kolejne dekady, od uzyskania przez Polskę niepodległości aż po współczesność. Na ekspozycję składają się zarówno kultowe obiekty sięgające lat 50., 60., 70. m.in. takich projektantów jak: Roman Modzelewski, Józef Chierowski czy prof. Zbigniew Horbowy, jak i współczesne obiekty spod znaku Oskara Zięty czy Marka Cecuły. W mobilnej galerii-kontenerze przyjrzeć się można zarówno „historycznym” obiektom jak i eksponatom powstałym specjalnie w nawiązaniu do trendów panujących w konkretnych okresach.
Projektanci, których prace prezentowane są w Mobilnym Instytucie Kultury:
Fabryka Porcelany AS Ćmielów, FAMEG, Nowy model, 366 Concept – Retro Furniture, Polskie Fabryki Porcelany Ćmielów i Chodzież S.A., Manufaktura w Bolesławcu, zieta prozessdesign, Wrocławska Galeria Polskiego Plakatu, Aurelia Buczek, Anna Meronk, Kuźnia Skały, LATALAdesign, Marta Zep, Anna Rulecka, Karolina Merska.
Produkcja i realizacja: MiastoHolizm Stowarzyszenie
Kierownictwo artystyczne: Monika Petryczko
Kurator wystawy designu: Magdalena Kalisz
W trakcie otwarcia wystawy odbędą się także otwarte warsztaty „Polski dizajn – zrób to sam”.